16 stycznia 2017

"Pax"

Seria: -
Autor: Sara Pennypacker
Wydawnictwo: IUVI
Moja ocena: 10/10


Pamiętając, jak bardzo zakochałam się w historii "Małego Księcia", nie mogłam się doczekać chwili by sięgnąć po jego "następcę". Kolejną książkę, której niesamowici bohaterowie i wspaniała fabuła uczy, co ważne jest w życiu.
Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (ze wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu. Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, liska. Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci. Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?
(opis wydawnictwa)
Jak już wspomniałam na samym początku - "Pax" porównywany jest do takiego dzieła literatury, jak "Mały Książę". Przez wielu nazywany arcydziełem i nowoczesną klasyką. I myślę, że słusznie, bo naprawdę dawno nie czytałam książki, która wywoływała we mnie tyle emocji na raz - miłości, smutku, radości i przygnębienia. Wszystko to przeplatało się ze sobą, tworząc tę książkę. Tę NIEZWYKŁĄ książkę.
Autorka stworzyła tu naprawdę ciekawą i zaskakującą fabułę. Realia wojny, które zawsze mnie przygnębiały ze względu na to, jak wielu ludzi zginęło, teraz wywoływały we mnie współczucie również wobec zwierząt, o których wcześniej nie myślałam. Uznałam po prostu, że skoro to nie ludzie, to ich nie zabijano. Jednak już po kilku kolejnych rozdziałach chciało mi się płakać. Śmierć kolejnych lisów i innych zwierząt, historia Nastroszonej, a potem jeszcze wypadek Chuderlaka - to utwierdziło mnie w przekonaniu, że wielu ludzi, to zwykłe bestie. Jednak sama historia Petera, który mimo różnych przeciwności losu postawił się i ojcu i dziadkowi, była również bardzo interesująca. Jego relacja z Volą, a także Paxem, była czymś magicznym, czymś, czego nie da się zapomnieć.
Bohaterowie, których wykreowała Pennypacker są niesamowici. Niepewien z początku Peter, w miarę czytania, staje nam się bardzo dojrzałym, jak na swój młody wiek, chłopcem. Wie czego chce i do czego dąży. Silny charakter Voli sprawił, że od samego początku bardzo ją polubiłam - i słusznie. Jej troska o chłopca, miłość, którą go obdarowała i dość straszna przeszłość złożyły się na bardzo ciekawą i dość tajemniczą postać. Natomiast Pax... cóż, tego zwierzaka nie da się nie pokochać! Antagonistyczne postaci - takie, jak ojciec Petera czy jego dziadek, od razu zasiewają w nas takie ziarno odrazy i czegoś w rodzaju niepokoju. Wiadomo, że nic dobrego z ich działań nie wyniknie, są źli i zepsuci, "zarażeni wojną".
Styl pisania autorki i dobór słownictwa są idealne. Nie ma nic niezrozumiałego, a całość czyta się (niestety) bardzo szybko. Ogólnie książka skierowana jest do młodszych odbiorców, jednak myślę, że będzie to przyjemną i dającą do myślenia lekturą również dla starszych czytelników. Dlatego naprawdę nie ma się co tym zrażać.
Podsumowując: myślę, że jest to literatura obowiązkowa dla każdego. Piękna i wzruszająca, łamiąca serce i dająca dużo do myślenia powieść, która na pewno sprawi przyjemność podczas czytania. Ogromnie polecam wszystkim, którzy akurat nie mają czego czytać!
Za egzemplarz do recenzji przeogromnie dziękuję wydawnictwu IUVI!

4 komentarze:

 1. Na pewno kiedyś przeczytam :D.

  papierowe-strony.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie wiem, czy przeczytam, ale w sumie... Nie zapowiada sie źle.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie na nowy TAG
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezbyt moje klimaty, więc raczej nie sięgnę :) Ale kto wie... ;)

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki, w których pojawiają się zwierzątka. Pax już jakiś czas za mną chodzi i mam nadzieję, że wkrótce kupię tę książkę i będę mogła poznać historię tego liska.:)
  Pozdrawiam!

  http://oddam-ci-ksiazke.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń