03 stycznia 2016

"Tease"

Autor: Amanda Maciel
Wydawnictwo: Muza SA

Moja ocena: 8/10

Okładka:
 

Problem prześladowania w szkołach myślę, że nie jest nikomu obcy, szczególnie jeśli jesteśmy w gimnazjum bądź liceum. Młodzież w tych czasach potrafi być okrutna i nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje ponosi za sobą nękanie. Presja grupy, chęć "popisania się" oraz wyróżnienia to tylko jedne w wielu powodów prześladowania. Skutki są różne. Czasem kończy się na wizycie u dyrektora, wezwaniu rodziców czy innych "łagodnych karach" ale jest też drugie tragiczne rozwiązanie. Chodzi mi tutaj o samookaleczenia, samobójstwo czy inne tego typu zachowania ofiary. 
Sara Wharton prowadzi całkiem normalne życie. Ma przyjaciół, chłopaka chodzi do liceum i imprezuje. W szkole pojawia się nowa dziewczyna, a mianowicie Emma Putnam. Staje się ona obiektem żartów, wyzwisk oraz łatwym celem dla Sary oraz jej przyjaciół. Nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji bez skrupułów nazywają ją "dziwką", ośmieszają na oczach innych i robią wszystko by ją zniszczyć. Dziewczyna na pozór nie daje się, jakoś to znosi ale nikt nie wie co dzieję się w jej głowie. Wszystko zaostrza się jeszcze bardziej kiedy odbiera ona Sarze chłopaka. Dziewczyna wraz z innymi jest bezlitosna i jedyne o czym marzy to wyprowadzka Emmy z miasta.

Niestety dzieje się inaczej. Jedno postanowienie Emmy zmienia życie każdego z przyjaciół. Nękana dziewczyna popełnia samobójstwo, a winę nie ponosi nikt inny jak jej prześladowcy. Teraz kiedy minął już jakiś czas Sara musi uczęszczać do szkoły letniej, spotykać się z psychologiem oraz prawnikami aby jakoś wydostać się z tej sytuacji. Szuka również siebie w tej tragedii oraz próbuje zrozumieć Emmę. 

Myślę, że ogromnymi plusami całej książki jaką stworzyła Amanda Maciel są realistyczne zdarzenia. Może nam się wydawać, że opisana historia, zdarzenia są daleko od nas, nie dotyczą nas i nasza szkoła jest zupełnie inna ale zapewniam was, że tak nie jest. Może tego nie widzimy ale są osoby, które ciągle są same, gdzieś na boku są wyzywane i dręczone. Najczęściej omijamy je i myślimy, że muszą radzić sobie same ale w rzeczywistości nie wiemy jak czuje się taka osoba. Ta pozycja ukazuje nam całą sprawę bez omijania jakichś szczegółów i widzimy przede wszystkim skutek takiego zachowania. Według mnie książka powinna znaleźć się jako lektura dla gimnazjum, ponieważ tam, takie sytuacje mają miejsce najczęściej. Gimnazjaliści nie zdają sobie sprawy z tego co robią i myślą, że tak jest dobrze. A jest zupełnie odwrotnie. Dałaby im zdecydowanie dużo do myślenia i zmieniło ich postępowanie.

"Tease" nie ukazuje nam tylko zdarzeń po śmierci Emmy. Czytamy jak to wszystko się działo, co do tego doprowadziło i jak zachowywali się inni. To również jest wielki plus i element, który jest dla mnie w tej książce niezbędny. Mam nadzieję, że zachęciłam was do tej pozycji, ponieważ warto po nią sięgnąć. Wiele się z niej nauczymy i możliwe, że dzięki niej komuś pomożemy.

Serdecznie dziękuje Wydawnictwu Literackiemu MUZA SA za egzemplarz  oraz możliwość recenzji  tak wspaniałej powieści. 
 Znalezione obrazy dla zapytania muza sa

20 komentarzy:

 1. świetna recenzja i również sądze ze powinna być a książka jako lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. świetna recenzja! Obserwuję
  http://paulablogxx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna recenzja! Czytałam tę książkę, była świetna :) zapraszam do mnie caroliv-photography.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy wątek i super recenzja! Myślę, że książka poruszająca tak ważny temat powinna znaleźć się na mojej liście "do przeczytania" :)

  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo słyszałam o niej, jest na liscie do przeczytania ;3

  OdpowiedzUsuń
 7. nie kojarzę ;d może pora ją poznać :D
  grlfashion.blogspot.com
  Obserwuję :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Trudno przewidzieć myśli osób, które spotykamy na swojej drodze życiowej. Może okazać się, że stoją na granicy przepaści, a my nie mamy szansy im pomóc. Z chęcią przeczytam tę książkę, pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie spotkałam się jeszcze z tą książką, ale widzę, że moje klimaty, dlatego chętnie przeczytam :D
  justsayhei.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Jejku bardzo mnie zaciekawiła ta książka. Zapytam o nią w bibliotece w najbliższym czasie.
  Zapraszam-Kisiel truskawkowy

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaciekawiła mnie ta książka ;)
  http://strawberry966.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Recenzja brzmi mega zachęcająco! ^^
  Pytałaś o obserwację, ja już ^^
  Liczę na rewanż ^^
  http://pamellee.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna recenzja, bardzo chętnie wezmę się za tę książkę :) Lubię takie lektury, coś rzeczywistego i życiowego :)
  http://books-world-come-in.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Masz rację, "Tease" powinna być lekturą w gimnazjum. Poza tym świetna recenzja. Przekonałaś mnie, żebym po nią sięgnęła ;)
  Obserwujemy?
  http://apocalypse2189.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. świetna recenzja :)
  obserwuję i zapraszam: prusekd.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetna recenzja, chyba skuszę się na tę książkę! :)
  Obserwuję :)
  http://carolineworld123.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetna recenzja ;) Niestety z tą książką się jeszcze nie spotkałam, a bardzo mnie zaciekawiłaś swoją recenzją :)
  Co powiesz na wspólną obserwację, daj znać u mnie na blogu :)

  http://sweets-princess.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. hej świetny wpis i zdjecia, może zajrzysz tez do mnie na www.lipsonheels.pl Dopiero zaczelam pisac bloga i bede wdzieczna za jakakolwiek pomoc:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Super blog :)
  obserwujemy? :) jesli tak to zacznij :)
  pozdrawiam :)
  masubiendo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń