09 września 2015

"Utrata"

Autor: Rachel Van Dyken
Moja ocena: 10/10
Wydawnictwo: Feeria Young
Okładka:


Ciężka choroba to temat, który wśród nas nastolatków rzadko przewija się przy codziennej rozmowie. Zdaje się nam odległy i często myślimy, że nam ani nikomu z naszych bliskich to się nie przytrafi. Zmagania z chorobą i walka o życie są przytłaczające i często chory traci siły, by dalej starać się ją przezwyciężyć. Pomoc bliskich jest wtedy bardzo ważna. Mając osoby, które kochamy choroba staje się etapem, który jest możliwy do przejścia. I taki etap swojego życia spotyka Wesa. Lecz on znajduje osobę dla, której warto walczyć i starać się przezwyciężyć chorobę.
Kiersten zaczyna naukę na Uniwersytecie Waszyngton i co z tym się wiąże poznaje nowych ludzi.
Nowa współlokatorka, jej kuzyn i chłopak to osoby, które na zawsze odmienią jej życie. Weston już pierwszego dnia jako opiekun roku spotyka się z dziewczyna i ewidentnie zaczyna się nią interesować. Słynny chłopak  z bogatej rodziny, która tak jak Kiersten nie jest pełna. On stracił matkę i brata a ona obojga rodziców. Stają się przyjaciółmi mimo wszystko i tak toczy się ich historia do czasu...Wes ukrywa fakt o chorobie. Śmiertelnej chorobie. Mimo, ze jest ciężko udaje mu się dochować tajemnicy do czasu gdy jego stan zdrowia pogarsza się podczas meczu. Wszystko dzieje się na oczach Kiersten, która w końcu dowiaduje się o wszystkim.Walka z chorobą, chęć uratowania bliskiej nam osoby, strach i rozpacz to tylko niektóre z nieszczęść jakie spotykają dziewczynę. Po śmierci rodziców Kiersten boi się straty kolejnej osoby, której ufa. Czy tak będzie? Czy Weston przezwycięży złośliwego raka?

"Utarta" to pierwsza część serii "Zatraceni", która już oczywiście jestem zachwycona. Książka porwała mnie i przeczytałam ją w jeden dzień. Historia Kiersten i Westona wzruszyła mnie i dosłownie zakochałam się w nich. Rachel Van Dyken stworzyła książkę podobna do "Gwiazd naszych wina" Johna Greena z perspektywy problemu jakim jest rak. Mimo to przedstawiła zupełnie inaczej i (uwaga spojler!) zakończyła ją tak jak czytelnik chce. Od początku książki błagałam o "happy end" i cały czas wyczekiwałam końca książki. W Polsce ukazał się już drugi tom serii czyli "Toxic" a już niedługo do księgarni trafi 3 tom czyli "Wstyd" (23.09.2015). Następne tomy będą już opowiadały historię innych postaci a mianowicie przyjaciół Kiersten i Westona, którzy dość często pojawiali się w "Utarcie". Podsumowując książka była świetna i naprawdę wciągająca. Mam nadzieje, ze zabierzecie się za nią i napiszecie nam swoje wrażenia po jej przeczytaniu  :)

3 komentarze:

 1. Była genialna tak jak napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęciłaś mnie do przeczytania i myśle, że niedługo po nia sięgnę. Gwiazd naszych wina podobała mi sie a jeśli piszesz że będzie zakończenie takie jak czytelnik chce to jeszcze lepiej :)
  A i mam pytanie :) beda moze na blogu jakieś konkursy?
  Pozdrawiam i powodzenia :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuje bardzo a co do konkurów to już niedługo :)

   Usuń